SENDİKALI OLMA GEREKÇESİ

Sendikalar genel tarifle; çalışanları organize etme, kurum idare amirleriyle çalışanların arasındaki ilişkileri yürütmede bir köprü olma görevi gören sivil toplum kuruluşlarıdır. Bu faaliyetleri gerçekleştirebilmek içinde çalışanları hak arama mücadelesinde bilgilendirmek esastır. Bu bilgilendirmeyi sağlamak da teşkilatın görevidir. Sendikalarda en üst kademeden, en alt kademeye kadar gönül verenlerin oluşturduğu bir yönetim organizasyonu gerekmektedir. Bu organizasyon teşkilatlanma diye adlandırılırken, oluşan yapıya teşkilat denilmektedir. Hakikati, güzeli ve ideali
arayanlar kardeştir, bu nedenle teşkilat adaletin, vicdanın, aşkın hüküm sürdüğü bir
ailedir. Hepimiz bilmeliyiz ki tek amaç için mücadele ediyoruz. Bu kutlu hak arama mücadelesinde hepimiz o, bu, şu demeden birbirimize kenetlenip hedefe odaklanmalıyız. Çünkü sendikal yapılanmada teşkilata sorumluluk yükleyen bir üye çoğunluğu olmalıdır, bu çok önemli güçtür ve aynı zamanda bir sorumluluktur. Bu sorumluluğu yerine getirmemek güç kaybına sebep olur. Teşkilatların en önemli görevi üyesini her zaman dinlemek, dinlemek için zaman ayırmak ve onlarla arasında güçlü bir bağ kurarak mutluluğunu, acısını, kederini paylaşmaktır. Bu da kurumlarda temsilcilerin sayesinde sağlanır, temsilci her üyesinden sorumludur, üyesini ziyaret
etmek ona kendisinin yaptığı görevi, iyi niyetini, onlar için bu görevde olduğunu
hissettirmelidir. Unutmamalıdır ki hedefe tek başına ulaşılmaz ancak, iş birliği ile hedeflere kısa zamanda ve daha etkili olarak varılabilir; çünkü Tek taşla duvar örülmez. Mazi göstermiştir ki, eşit şartlarda, bir ideal uğruna çalışan insanlar arasındaki mücadeleyi, manevi yönden üstün olan taraflar kazanmıştır. Manevi güç, maddi ve teknik gücü peşinden getirir. Manevi güç yoksa maddi güç ne kadar büyük olursa olsun, netice hüsrandır, başarısızlıktır. Teşkilatta her zaman fikir birliği ve koordinasyon sağlanamayabilir. Ancak burada temel hedef her zaman aynıdır. Çalışanlarımızın haklı kazanımları, kamu yararının gözetilmesi, iş
barışının sağlanması ve özlük haklarının korunması bu hiç bir zaman unutulmamalıdır. Birlikte çalıştığımız teşkilatımızda hoşlanmadığımız kişilerde olacaktır, iyi bir teşkilatçı bilir ki her bir arkadaşı onun gibi çalışan arkadaşlarının mücadelesi için uğraşıyor, benlikten kurtulup bizlikte birleşilirse hedeflere ulaşılır.
Ortak akıl ile karar veremeyen, kısır tartışma ve çekişmelerle meşgul yapılar, hem zaman kaybetmekte, hem de gönül verenlerine karşı görevlerini ihmal etmektedirler. Teşkilat için olmazsa olmaz şart, hedef ve gaye için azami gayret ve samimiyettir.
Bu anlamda teşkilatçı, sorumluluk bilincine sahip, dürüstlük, sabır, cömertlik, mütevazilik gibi değerlerle kuşanmış sağlam karakterli, parmakla gösterilebilecek bir kişidir. Nitelikli teşkilatçı, teşkilatın hangi kademesinde yer alırsa alsın büyük bir ciddiyet içerisinde konumunun hakkını verir ve bilir ki bu iş bir ekip işidir, kendisi ne kadar güçlenirse ekibine o kadar faydalı olur.
Biz acizane deriz ki; gelin birlik olalım, kardeş olalım, sendikamızın her kademesinde her birimizin bir görevi vardır. Unutulmamalıdır ki makamlar geçici görevler bakidir. 

Her nerede ne şekilde görev alırsak alalım birliğimiz beraberliğimiz için mücadele edelim. Arkadaşlarımız, abilerimiz, ablalarımız, kardeşlerimiz bizden destek bekler, destek olalım, destek alalım, bir beraber olalım. Mücadelemizi beraber verirsek sonuç alabiliriz bunun bilincinde olalım. Fitne, fesatlık yapanlara fırsat vermeyelim. Samimiliğimize, içtenliğimize güvenelim, aile olduğumuz bilincini içselleştirip birbirimize kenetlenelim. 

BİNANIN TEMELİ NE KADAR SAĞLAMSA DEPREME O KADAR DAYANIKLI OLUR.

 

Ali KANTAR
Sağlık-Sen İzmir 1 nolu. Şube 
Başkan Yardımcısı (Teşkilat)

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo